Lomnice u Tišnova

Lomnice

je městečko pozoruhodné nejen zámkem a barokním kostelem, ale i svými památkami na židovskou osadu, která zde existovala více než 200 let. Jádro městečka bylo přestavěno v druhé polovině 17. století podle plánu vídeňského architekta C. P. Tencally.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Naučná stezka Járy Cimrmana

se nachází u obce Lomnice (cca 10 km od Tišnova) a vede po žluté turistické značce k hájence pod vrchem Sýkoř. Trasa je pojmenována podle fiktivní postavy neznámého génia Járy Cimrmana a je na ní 7 zastávek – plahočin, jak jsou zastávky nazývány.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sýkoř , Synalov a Synalovské kopaniny

SýkořChráněné území se nachází ve vrcholové části rozlehlého kopce s řadou skalních útvarů různé velikostii a části svahů nejvyšší části Sýkořské hornatiny. Historické a přírodní památky

 

Na návsi upoutá kaple sv. Andělů Strážných z roku 1883. Mramorový kříž u kaple je datován rokem 1924. Kamenná plastika Járy Cimrmana stojí u hájenky pod Sýkořem. Plastika je poslední z plahočin naučné stezky Járy Cimrmana vedoucí z Lomnice.

 

Přírodní památka Synalovské kopaniny byla vyhlášena z důvodu zachování staré mozaiky vegetačních formací, pastviných lad a současného způsobu obhospodařování. Je zde dochován typický reliéf mrazových procesů z chladného klimatu doby ledové tzv. balvanité proudy.

 

Přírodní památka Pilský rybníček se nachází v údolí Besénku. Je to důležitá lokalita pro rozmnožování chráněných druhů obojživelníků.

 

Přírodní památka Míchovec s ochranou pralesovitých zbytků bukových javořin. Jsou zde geomorfologicky pozoruhodné skalní hradby s výskytem chráněné měsíčnice.

 

Rozhledna u obce Kozárov

Kozárov - rozhlednaZákladnová stanice pro mobilní síť Oskar, vybudovaná koncem roku 2000 firmou Ericsson. Nachází se na kopci Babylon v nadmořské výšce 654 metrů nad mořem. Po dohodě s obcí je současně osazena i vyhlídkovou terasou. Po výstupu 139 schodů, se za jasného počasí otevře návštěvníkům výhled na Pálavské kopce, chladící věže u atomové elektrárny Dukovany, kopec Květnice u Tišnova, rozhlednu u Nyklovic, Orlické hory, Hrubý i Nízký Jeseník s nejvyšší horou Pradědem, Nýrov, Chlumy a jiné přírodní i lidské cíle.